Dricksvatten

Det är viktigt att vattnet i våra kranar är av god kvalitet. Det är vattenproducentens ansvar att vattnet håller rätt kvalitetsnivå.

Tillsyn på dricksvatten


Miljökontoret bedriver tillsyn på det kommunala nätet, offentliga och kommersiella verksamheter som t ex restauranger, campingar och gemensamhetsanläggningar. Dricksvattenanläggningar med en produktion till mer än 50 personer eller mer än 10 m³ förbrukning per dygn omfattas av livsmedelsverkets föreskrifter. Övriga anläggningar omfattas av Socialstyrelsens föreskrifter.

Egen brunn


Hushåll som tar vatten från egen brunn ansvarar själva för att kvaliteten på vattnet är bra. Om du misstänker att ditt vatten är av dålig kvalitet kan du vända dig till ett ackrediterat analysföretag för provtagning.

Ta eget vattenprov


Provflaskor finns att beställa hos analysföretagen. Det är viktigt att provet lämnas in samma dag som det är taget, annars kan analysresultatet bli missvisande. Det är också viktigt att komma ihåg att provet inte ska tas från vatten som stått stilla länge. Låt vattnet rinna några minuter så att provet tas från friskt och kallt vatten.

Har du frågor rörande provtagning av vatten eller fått ett analyssvar som inte är bra kan du vända dig till Miljökontoret för ytterligare information.

Är du ansluten till det kommunala vattennätet kontaktar du Karlskoga Energi & Miljö.

Vattnets hårdhet


Vattnet i Karlskoga har en hårdhet på cirka 4,5 dH och betecknas som mjukt, det betyder bla. att du inte behöver använda så mycket tvättmedel när du tvättar.
Bokmärk och dela
Kontakta sidansvarig:
Sidan uppdaterad av Stina Kållberg. 2009-04-28 10.10
Karlskoga kommun
691 83 Karlskoga
Telefon: 0586-610 00
Telefax: 0586-530 50