Sedan våren 2010 finns hjärtstartare, en sk defibrillator, på Strandbadet, biblioteket, kulturskolan och Nobelhallen. Personalen har fått utbildning i hjärt- lungräddning (HLR) och i att använda en halvautomatisk defibrillator.

Livsviktigt
Vid ett hjärtstopp är det mycket viktigt att man snabbt får hjälp att starta hjärtat igen. Personer som fått HLR och defibrillering har mycket stora chanser att överleva och komma tillbaka till ett normalt liv. I Sverige är det i medeltid 8 minuter från larm till att ambulans är på plats. Det är viktiga minuter för den sjuke. Det kan vara avgörande om någon kan hjälpa personen i väntan på ambulansen.Den livsviktiga kedjan ser ut så här:
1. Tidigt larm
2. Tidig hjärt- lungräddning
3. Tidig defibrillering
4. Vård på sjukhus efter hjärtstopp
Här finns hjärtstartare
Inom kultur- och föreningsförvaltningen finns hjärtstartare på Strandbadet, biblioteket, kulturskolan och Nobelhallen. Genom att klicka på symbolen för hjärtstartare via länken hjärtstartare
kan du hitta den exakta placeringen.