Fixarservice

Fixarservice är vaktmästarhjälp som kan bistå pensionärer och funktionshindrade i Karlskoga kommun med riskfyllda vardagssysslor.
Kalvian Mitev och Lennart Lindvall hjälper dig gärna.
Foto: Karlskoga Kuriren
Fixarservice är vaktmästarhjälp som kan bistå pensionärer och funktionshindrade i Karlskoga kommun med riskfyllda vardagssysslor i det egna hemmet. Sysslor som kan vara rent livsfarliga för personer med darriga ben och en syn som sviker.

Syftet med Fixarservice är att göra hemmen tryggare och minska risken för olyckor och fallskador i det egna hemmet.

Fixarservice kan hjälpa till med vardagssysslor som till exempel hjälp med omflyttning av möbler och lampor, fästa upp sladdar, byta gardiner, smörja lås, byta batterier och glödlampor, montera upp och kontrollera brandvarnare, ta fram jul- och påskpynt, hänga upp adventsbelysning.

Fixarservice kan även spana efter faror exempelvis mattkanter, lösa sladdar och hala badkar samt ge enklare råd om hur man kan förebygga olycka. Fixarservice ska inte ersätta tjänster som kan köpas på fria marknaden eller ges som bistånd.

Fixarservice nås måndag till torsdag mellan kl 08.00 till 15.00 och träffas per mobiltelefon: 070-416 27 98.

För ytterligare information:

Telefon 0586-610 00
Mejladress sn@karlskoga.se

Bokmärk och dela
Kontakta sidansvarig:
Sidan uppdaterad av Per Hellström. 2010-11-16 11.16
Karlskoga kommun
691 83 Karlskoga
Telefon: 0586-610 00
Telefax: 0586-530 50