Karlskoga kommun

Besök oss
Katrinedalsgatan 4
Karlskoga

Våra öppettider (ordinarie):
Måndag - fredag 07.30 - 17.00

Servicecenter - din väg in i kommunen
0586-610 00
0586-622 00 - automatisk växel, säg namnet på den du söker så kopplas du automatiskt.
kommun@karlskoga.se

Fler kontaktuppgifter

20 augusti 2013 - Pressmeddelande

Denna artikel är äldre än 6 månader och är kanske inte längre aktuell.

Invigning av Möckelngymnasiet i Karlskoga

Vi hälsar media varmt välkomna till invigningen, som sträcker sig över två dagar, med en kort information om de olika programpunkterna.

Torsdag 22 augusti klockan 14.00 – 17.00:
Öppet hus och visning av utbildning samt konst och teknik

Fredag 23 augusti klockan 08.00 – 12.00:
Elevernas förmiddag, inspirationsföreläsningar

Fredag 23 augusti klockan 13.00:
OFFICIELL INVIGNING med Jens Spendrup

Torsdag 22 augusti klockan 14.00 - 17.00

Öppet hus
Invigningsdagarna inleds med öppet hus för allmänheten. Här får du möjlighet att se den utbildning som bedrivs på skolan, träffa elever, lärare och skolans samarbetspartners. Bland annat kommer fordonseleverna att serva och reparera bilar, restaurang- och livsmedelsprogrammet kommer att anordna en matlagningstävling där eleverna får arbeta med havskräfta som huvudråvara och på vård- och omsorgsprogrammet kan besökarna kolla sina blodtryck.

Konst- och teknikvandringar
Om du är intresserad av tekniken som ryms i en modern skola så ska du följa med på teknikvandringen. Vandringen startar både 14.15 och 15.45, utgår från huvudentrén och ger dig chansen att komma bakom kulisserna och se sådant som i vanliga fall hålls i låsta rum. Klockan 14.15 och 15.45 startar dessutom konstvandringar som utgår från biblioteket. Då får intresserad allmänhet se några av de nära 150 konstverk som pryder den nya skolan.


Fredag 23 augusti klockan 08.00 – 12.00

Elevernas förmiddag
För elever och personal gäller speciellt schema under invigningsdagarna. Under fredagsförmiddagen kommer eleverna att få ta del av föreläsningar som är planerade utifrån det gymnasieprogram de läser. På plats för att inspirera eleverna finns bland andra Carl-Fredrik Arndt, doktorand vid Stanford University och Linda Brunzell, grundare av 4 You personlig assistans. Samtliga föreläsare finns listade nedan. Alla elever kommer också att få ta del av en föreläsning med artisten Petter samt underhållning av lärarbandet Teachers Blended.

Fredag 23 augusti klockan 13.00

Officiell invigning
Skolan invigs officiellt på fredagen klockan 13.00 av Jens Spendrup, ordförande för Svenskt Näringsliv. Medverkar gör även, kommunfullmäktiges ordförande, kommunstyrelsen förste vice ordförande och gymnasienämndens ordförande. Invigningsceremonin hålls utanför huvudentrén.

Kontakt

Gunilla Ericsson
Förvaltningschef gymnasieförvaltningen Karlskoga kommun
070-416 58 77
gunilla.ericsson@karlskoga.se

Ylva Elofsson
Kommunikationschef Karlskoga kommun
073-765 52 40
ylva.elofsson@karlskoga.se

Hanna Rosell
Informatör Karlskoga kommun
073-765 56 96
hanna.rosell@karlskoga.se

Visste du att..?

Cirka 500 personer har varit involverade i bygget av Möckelngymnasiet. Bara på byggsidan har hantverkarna lagt ner ca 85 000 timmar.

Material som gått åt:

- 400 ton gips

- 1 100 m3 betong

- 76 ton armering

Material som har monterats:

- 494 innerdörrar

- 407 fönster

- 621 takstolar och limträ


Inspirationsföreläsare, elevernas förmiddag

Fredag 23 augusti klockan 08.00 – 12.00.

• Carl-Fredrik Arndt http://www.linkedin.com/pub/carl-fredrik-arndt/2a/589/365

• Eva Swedberg, Swedberg kommunikation http://www.ambassadorer.se/ambassadorer/2097/eva-swedberg

• Linda Brunzell, 4 you personlig assistans http://na.se/nyheter/karlskoga/1.2052729-linda-brunzell-arets-nyforetagare 4you@telia.com, telefon 073-5544505

• Maria Forsman http://fafangorebro.se/omoss.html maria.forsman@se.mcd.com

• Helena Frisk http://www.rf.se/RFdistrikt/Orebrolansidrottsforbund/Kontaktaoss/?personId=1218899&InfoId=610&OrgId=11 070-317 55 30, helena.frisk@olif.se

• Petter Holmqvist, Outokumpu 0586-473 47, petter.holmqvist@outokumpu.com

• Camilla Nicander, regionchef Ung Företagsamhet camilla.nicander@ungforetagsamhet.se, 070-795 78 85

• Amanda Broms, UF-företagare http://www.ungforetagsamhet.se/amanda-broms Amandabroms@hotmail.com, 0586-34805

• Yvette Josefsson yvette.josefsson@innebandybutiken.se, telefon 070-7 52 04 58

• Anette Katisko Bergh A & M Bergh Consulting AB annette@ambcab.se

• Sandra Sånebo Gastro Bar & Kök 0586-72 81 54, sandra@gastrobarokok.se

• Christin Nielsen

Uppdaterad 2013-08-20 av Hanna Rosell