Tisdag den 26/1 författarbesök för åk 3 Magnus Nordin
Så här presenterar han sig själv:
Jag är född 1963, arbetar som högstadielärare och är gift med Lise och pappa till Sofia och Linnéa. Vi bor i Årsta, en gammal trevlig söderförort med K-märkt centrum och Stockholms bästa bibliotek. Just nu pluggar jag till lärare och har tänkt att undervisa i svenska och engelska på högstadiet. Tidigare har jag dragit mig fram på diverse mer eller mindre trista arbeten för att kunna koncentrera mig på det jag tycker är roligast, nämligen att hitta på historier. Det är också väldigt skoj att tala med barn och ungdomar om läsning och skrivande. Som lärarpraktikant har jag fått nöjet att hålla skrivarverkstad med högstadieelever och se hur fantasin flödat och språket blomstrat.

Mina egna historier rör sig i för mig välkända miljöer som Gotland och Stockholm med omnejd. Myter och sägner ur historien, spöken och andra övernaturliga väsen har alltid fascinerat mig; som barn av sjuttiotalet är jag ohjälpligt formad av skräckserietidningen Chock, Agatha Christie, rysarserien Kalla Kårar och de amerikanska klassiska skräckfilmerna från fyrtio och femtiotalen som svensk tv brukade damma av på sommarloven för att vi ungar skulle hålla oss inomhus de varma kvällarna och inte vara ute och busa. Ännu idag finns det ingenting som går upp mot en riktigt bra rysare. Helst ska de utspela sig i vardagliga och igenkännbara miljöer. Då blir det riktigt bra.

Böcker av Magnus Nordin: Gudarnas ring, 2000 Det fjärde offret, 2001 Skuggvarelser, 2002 Rysare om natten (antologi), 2002 Prinsessan och mördaren, 2003 Huset vid vägens slut, 2004 Förföljaren, 2005 Svart drama, 2006 Tystnadens hus, 2008 Samtliga titlar utgivna på Bonnier Carlsen

Senast uppdaterad 2010-06-01 11.09 av Patrik Hamberg
Bregårdsskolan
Karlavägen 10
691 83 Karlskoga
Telefon: 0586-613 08 (expedition)
Fax:0586-619 89
Sjukanmälan: 0586-613 08
Icons by Dryiconslänk till annan webbplats