Stäng
Logotyp för Karlskoga kommun

Upprop på Kulturskolan

Välkommen till en ny termin på Kulturskolan

Terminsstart på Kulturskolan höstterminen 2022

Här hittar du tider när kulturskolans verksamheter startar.

Notera att upprop är ett tillfälle att bestämma tid för din enskilda lektion för dig som spelar instrument eller tar sånglektioner och att undervisningen startar veckan efter. Ta med skolschema och kalendrar.

Grupper, körer och orkestrar startar direkt med lektion första tillfället om inte annat angetts.

Kulturskolans 75-årskalas vid Näset för Kulturskolans deltagare 24/8!

16:00-18:00 för elever i årskurs 2 till årskurs 6.

18:00-20:00 för elever i årskurs 6 till 25 år.

Välkomna!

Akustisk gitarr, elgitarr, elbas och slagverk/trummor

Upprop för nybörjar och fortsättningselever:

Akustisk gitarr

Nybörjarelever torsdag 25/8 kl. 16.30

Fortsättningselever torsdag 25/8 kl. 17.00
Stora huset sal 20 vån 2

Elbas torsdag 25/8 kl. 16.30
Pärlgatan 9a sal 9:21 vån 2

Elgitarr torsdag 25/8 kl. 16.30
Pärlgatan 9a sal 9:22 vån 2

Slagverk/trummor torsdag 25/8 kl. 16.30
Slagverksrum i stora husets källare.

Ensembler och grupper:

Fördjupningselever Musik onsdag 31/8 kl 19.00
Aulan (östra) Stora huset vån 2

Stränglek torsdag 1/9 kl. 16.00-16.40

Ensemblesalen. Stora huset vån 3

Bandkidz torsdag 1/9 kl. 16.40-17.20

Aulan (västra) Stora huset vån 2

Stjärnbandet torsdag 1/9 17.30-18.30

Aulan (västra) Stora huset vån 2

Sång

Torsdag 25/8 kl 16.30

Sångstudion sal 9:24 Pärlgatan 9:b

Fördjupningselever musik onsdag 31/8 kl 19.00
Aulan (östra) Stora huset vån 2

Körer:

Blandade Röster - deltagare blir kontaktade

Cantöserna - deltagare blir kontaktade

Småstjärnorna barnkör åk 1-4 torsdag 1/9 kl 16.30-17.20
Aulan (östra) Stora huset vån 2

Voices torsdag 1/9 kl 17.30-18.30
Aulan östra Stora huset vån 2

Vokalensemble måndag 29/8 kl 18.00-19.00
Ensemblesalen Stora huset vån 3

Fame 1

Upprop: Onsdag 24/8 kl. 18.00-20.00, Näset.

Lektionsstart: Onsdag 31/8 kl. 17.40-19.10

Sal: Aulan (västra), vån 2, stora huset.

Fame 2

Upprop: Onsdag 24/8 kl. 16.00-18.00, Näset.

Lektionsstart: Onsdag 31/8 kl. 16.40-17.40

Sal: Aulan (västra), vån 2, stora huset.

Piano – deltagare blir kontaktade

Bild&form

Uppropstider och ordinarie tid för bildelever - både nybörjare och fortsättningselever.

Lokal: Bildsalen Pärlgatan 9 vån 3.

Grupp 1 måndag 29/8 kl 15.30-16.30
Grupp 2 måndag 29/8 kl 16.45-17.45
Grupp 3 måndag 29/8 kl 18.00-19.20

Grupp 4 tisdag 30/8 kl 15.30-16.30
Grupp 5 tisdag 30/8 kl 16.45-17.45
Grupp 6 tisdag 30/8 kl 18.00-19.00

Grupp 7 onsdag 31/8 kl 15.30-16.30
Grupp 8 onsdag 31/8 kl 16.45-17.45
Grupp 9 onsdag 31/8 kl 18.00-19.00

Grupp 10 torsdag 1/9 kl 15.30-16.30
Grupp11 torsdag 1/9 kl 16.45-17.45
Grupp 12 torsdag 1/9 kl 18.00-19.00

Grupp 13 fredag 2/9 kl. 15.30-16.30

Kulturkul

Måndagen den 29/8 kl 17.15-18.15

Bildsalen Pärlgatan 9 vån.3

Blåsinstrument

Respektive lärare tar kontakt med sina elever och bestämmer speldag & tid innan Kulturskolans 75-årskalas vid på Näset 24/8

Blåsensembler

Startklart (alla nybörjare är hjärtligt välkomna) Vi återkommer om tid

Blås1 (Gamla startklart) Onsdag 31/8 16.30-17.15

Pärlorkestern (Gamla Blåsorkester 1 och 2) onsdag 31/8 17.30-18.30
Aula (östra) stora huset vån 2

Instrumentlek 6 måndag 29/8 16:00-16:40 (OBS! Ny tid)

Ensemblesalen stora huset vån 3

Instrumentlek 5 måndag 29/8 kl. 16.00-16.40

Gillefugan Stora huset: källaren

Blåslek Tisdag 30/8 16.30-17.00

Gillefugan stora husets källare

Fördjupningselever musik onsdag 31/8 kl 19.00
Aulan (östra) Stora huset vån 2

Dans

Onsdag 24/8 har vi upprop i samband med Kulturskolans 75-årskalas vid Näset.

Gäller följande grupper:

Kl. 16.00-18.00

Streetdance 3, 4, 5.

Contemporary 3, 4.

Showdans 3.

Balett 2,3.

Fame 2.

Kl. 18.00-20.00

Balett 1.

Showdans 1, 2.

Streetdance 1, 2.

Contemporary 1, 2.

Fame 1.

Fördjupningslinjen, dans.

Torsdag 25/8 kl.16.00-18.00

Upprop vid Kulturskolan (utomhus). Du kommer den tid du kan under eftermiddagen/kvällen och får träffa din lärare för att få information om den kommande terminen.

Gäller följande grupper:

Barndans 1, 2

Show/contemporary kidz 1, 2.

Streetkidz.

Balettkidz.

Undervisningen startar v. 35

Sal: Bouncesalen, vån 1, 9:an.

Måndag 29/8 kl. 15.30- 16.30 Contemporary 4

Måndag 29/8 kl. 16.30 - 17.30 Showdans 3

Måndag 29/8 kl. 17.30 - 18.40 Contemporary 3

Tisdag 30/8 kl. 15.30 - 16.30 Funkis

Tisdag 6/9 kl 16.30 - 17.45 (Dansa Pausa startar v 36).

Tisdag 30/8 kl. 17.50 - 18.50 Kravlös dans

Tisdag 30/8 kl. 19.00 - 20.20 Mixed vuxna

Onsdag 31/8 kl. 15.50-16.30 Barndans 1

Onsdag 7/9 kl 16.30 - 17.45 (Dansa Pausa startar v 36).

Torsdag 1/9 kl. 15.30 - 16.30 Streetdance 5

Torsdag 1/9 kl. 16.30 - 17.50 Showdans 2

Torsdag 1/9 kl. 17.50 - 19.20 Showdans 1

Torsdag 1/9 kl. 19.20 - 20.40 Step & stomp

Sal: Cullbergsalen, vån 2, 9:an.

Måndag 29/8 kl. 15.50 - 16.40 Killgrupp

Måndag 29/8 kl. 16.40 - 17.20 Barndans 2

Måndag 29/8 kl. 17.30 - 19.00 Streetdance 1

Måndag 29/8 kl. 19.00 - 20.30 Contemporary 1

Tisdag 30/8 kl. 15.30 - 16.30 Streetdance 4

Tisdag 30/8 kl. 16.30 - 17.20 Streetkidz

Tisdag 30/8 kl. 17.30 - 18.40 Streetdance 3

Tisdag 30/8 kl. 18.40 - 20.00 Streetdance 2

Onsdag 31/8 kl. 15.40 - 16.30 Showkidz 2

Onsdag 31/8 kl. 16.30 - 17.30 Balett 2

Onsdag 31/8 kl. 17.30 - 18.50 Balett 1

Torsdag 1/9 kl. 15.30 - 16.20 Balettkidz

Torsdag 1/9 kl. 16.20 - 17.10 Showkidz 1

Torsdag 1/9 kl. 17.10 - 18.10 Balett 3

Torsdag 1/9 kl. 18.15 - 19.35 Contemporary 2

Sal: Aulan (västra), vån 2, stora huset.

Onsdag 31/8 kl. 16.40 - 17.40 Fame 2

Onsdag 31/8 kl. 17.40 - 19.10 Fame 1

Musik yngre barn

Musiklek: -deltagare blir kontaktade

Instrumentlek 5 måndag 29/8 kl. 16.00-16.40

Gillefugan Stora huset: källaren

Instrumentlek 6 måndag 29/8 kl. 16.00-16.40

Ensemblesalen Stora huset vån 3

Blåslek Onsdag 31/8 16.30-17.00

Gillefugan stora husets källare

Stränglek torsdag 1/9 kl. 16.00-16.40.

Ensemblesalen. Stora huset längst upp.

Bandkidz torsdag 1/9 kl. 16.40-17.20

Aulan (västra) Stora huset vån 2

Småstjärnorna barnkör åk 1-4 torsdag 1/9 kl 16.30-17.20
Aulan (östra) Stora huset vån 2

Stråklek –deltagare blir kontaktade

Stråkinstrument

Upprop för nybörjarelever i stråkinstrument - 3 uppstartstillfällen; 22, 23 & 25 augusti 17:00-17:50 i Kulturskolans aula.

Upprop för fortsättningselever på fiol, altfiol - Din lärare kommer att kontakta dig vid terminsstart.

Upprop för fortsättningselever på cello och kontrabas 23 augusti 18:30 i kulturskolans aula.

Upprop för folkmusik - Din lärare kommer att kontakta dig vid terminsstart.

Stråkensembler:

STråkORKesterskolan tisdag 30/8 kl. 18.15-18.55.
Aulan östra Stora huset vån 2

Stjärnorkestern tisdag 30/8 kl. 18.15-18.55.
Aulan västra Stora huset vån 2

Stråkdraget tisdag 30/8 kl. 16.30-17.10
Aulan östra stora huset vån 2.

Stråksvängen tisdag 30/8 kl. 17.20-18.00
Aulan östra Stora huset vån 2

Pearl Street Band måndag 29/8 17.30-19.00

Östra aulan vån 2 Stora huset

Stråklek –deltagare blir kontaktade

Fördjupningslinje musik

Onsdag 31/8 kl.19.00

Aulan (östra) Stora huset vån 2

Teater

Teaterlek 2 Måndag 29/8 kl 15.00-16.00

Teatersalen, Kulturskolan

Teaterspel 1 Onsdag 31/8 kl 16.30-18.00

Teatersalen, Kulturskolan

Teaterspel 2 Torsdag 1/9 kl 16.30-18.00

Teatersalen, Kulturskolan

Teaterspel 3 Måndag 29/8 kl 16.00-17.30

Teatersalen, Kulturskolan

Ung Teater 1 Tisdag 30/8 kl 16.00-18.00

Kungsteatern

Ung Teater 2 Onsdag 31/8 kl 16.30-18.00

Kungsteatern

Ung Teater 3 Torsdag 1/9 kl 16.00-18.00

Kungsteatern

Ung Teater 4 Tisdag 30/8 kl 16.30-18.00

Teatersalen, Kulturskolan

Vid frågor e-posta: kulturskolan@karlskoga.se eller respektive lärare.

Anmäl ny e-post eller ändra befintlig * (obligatorisk)
Anmäl ny e-post eller ändra befintlig


Kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter






Hjälpte informationen på denna sida dig?