Till Karlskogas startsida

Information om dagen

Välkommen till Kultur- och föreningsdagen 2025. Årets dag sker lördag den 24 maj klockan 10:00-14:00 på Näset och 11:00-15:00 på Bofors stationsområde. På den här sidan kan du läsa om kommande hålltider och information om medverkande aktörer som anmält sig till dagen.

Informationen uppdateras löpande så håll utkik.

Tillgänglighet under dagen

Alla ska kunna besöka Kultur- och föreningsdagen även om behov finns av rullstol, rullator om någon har svårighet att gå i trappor.

På Näset finns möjlighet att köra fram till området med bil. Därefter varierar underlaget mellan packat grus, gräs och asfalt.

På Bofors stationsområde finns möjlighet att köra intill området med bil och därefter är det packat grus som underlag på de flesta ytor. Inomhus förekommer på vissa platser trappor som dessvärre inte är anpassade för rörelsehindrade personer.

Hälsoloppet

Under Kultur- och föreningsdagen har du chansen att delta i Hälsoloppet. Detta 5-kilometerslopp har varierat underlag med både asfalt och grus. Loppet arrangeras i samarbete med Intersport, Karlskoga Friidrott och ICA Maxi Karlskoga

Observera att det finns begränsade möjligheter till ombyte på plats. Efter loppet kan alla deltagare gå till Strandbadet för kostnadsfri dusch och ombyte. Priser delas ut till de tre främsta i varje klass, både dam och herr. Dessutom lottas det ut priser bland alla som föranmält sig.

Vid målgång bjuder ICA Maxi Karlskoga på energi.

Startlista inför och resultat från loppet kommer att presenteras på karlskoga.se/halsoloppet.

Har du några funderingar kring själva Hälsoloppet? Kontakta kommunens Servicecenter för mer information.

Hälsoloppet

Boda Borgs-tågets avgångstider

Under dagen kommer Boda Borgs-tåget att gå mellan Näset och Bofors stationsområde för att ge alla besökare möjlighet att besöka båda platserna.

Tåget är tänkt som ett färdmedel mellan Kultur- och föreningsdagens olika platser. Vid avstigning ska samtliga passagerare gå av.

Avgångstider publiceras närmar Kultur- och föreningsdagen.

Under Kultur- och föreningsdagen kan du träffa följande aktörer på Bofors stationsområde. Notera att listan håller på och fyllas med fler aktörer.

Lista över medverkande aktör och aktivitet på Bofors stationsområde

Aktör

Aktivitet

PRO Karlskoga Samorganisation

Presentation av föreningar och lotteriförsäljning. Kommer bjuda på godis på plats.

KGA/DFS Biodlarförening

Information om bin.

Karlskoga Trädgårdsförening

Vårmarknad med försäljning av plantor, med mera. 10-15 försäljare.

Bröstcancerföreningen Hilda

Information om vikten att gå på mammografin. Sälja produkter till förmån för bröstcancerdrabbade i Örebro Län och till forskning

Konstnär Sinikka Holma

Öppen ateljé med pågeående arbeten samt utställning på färdiga bilder. Konstnär finns på plats och målar under dagen och svarar på frågor.

Under Kultur- och föreningsdagen kan du träffa följande aktörer på Näset. Notera att listan håller på och fyllas med fler aktörer.

Lista över medverkande aktör och aktivitet på Näset

Aktör

Aktivitet

BIK Karlskoga

Information om ishockey och skotttävling samt försäljning av souvenirer.

KFUM Karlskoga

Visa upp basketföreningen med prova på aktivitet. Skottävling med priser annordnas under dagen.

Brottsofferjouren Örebro Län

Information om verksamheten.

Hjälpte informationen på denna sida dig?